benim karalamalarım

Youtube Premium’a geçmeye değer mi?

Y

14 ay önce dünya prömiyerini yapan ve ülkemizde de geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan Youtube Premium, hem Spotify hem de Netflix’i tahtından etmeye kararlı görünüyor.

Dünya çapında en çok kullanılan müzik uygulamaları olan Spotify, Apple Music, Amazon Prime, Amazon Unlimited, Deezer, Pandora Music gibi platformların ciddi bir rakibi var artık. Bu rakip öyle bir rakip ki çok kısa sürede bu iki oyuncuyu saf dışı bırakabilir: Youtube Music Premium.

Online dizi ve film izleme platformlarında ise çok daha büyük bir pasta ve rekabet söz konusu: Netflix’in ardından Apple TV, Amazon Prime gibi büyük oyuncular oyuna dahil olmuşken, bu çekişmenin nasıl sonuçlanacağını bizler merakla beklerlen sürpriz bir isim daha bu oyunda yerini aldı: YouTube Premium! Ancak bu başka bir yazının konusu. Bugün Spotify ve YouTube Music hakkında bir yazı okuyacaksınız.

İŞTAH KABARTAN PAZAR

Artık gerçekten orijinal fikirlerin oldukça az yayımlandığı günümüzde teknoloji de bundan nasibini aldı. Her yeni çıkan uygulamanın aslında başka bir uygulamanın benzeri olduğunu görmek zor değil. Şirketler artık sıfırdan fikirler ürütmeye çalışmak yerine var olanın yerine ne koyabiliriz, alternatifini nasıl yaratırız da bu var olan uygulamaların devasa pazarlarına girer ve hatta pastalarının büyük bölümünü alırız diye yatırım yapmakta.

İşte böylesi bir ortamda uzun zamandır beklediğimiz bir hamle geldi. Oldukça geciktiğini düşündüğüm bir hamle de olsa YouTube hem dizi, film hem de müzik alanında kendini bu oyuna soktu.

Sıradan bir rakipten bahsetmiyoruz. Online müziğin dünya çapında bu kadar yaygınlaşmasındaki, dijital yayıncılığın bunca gelişmesindeki en büyük katkı payına sahip platformdan bahsediyoruz.

YouTube’dan bu hamleyi çok daha önce beklediğimi söylemiştim. Kendi iç döngüsünde ticari olarak oldukça kârlı bir şirket olsa da Google’ın abonelik üzerine dijital yayınlar yapan platformlardaki bu büyümeyi geç görmesi şaşırtıcı. Elbette bu büyük devin kendini arkaplanda daha iyi bir konuma getirmek için kuluçkaya yatırmış olması da olası. Ancak ben bu ihtimalin değil fırsatın geç fark edilmesi ve buna geç karar verilmesinin daha olası olduğunu düşünüyorum.

YOUTUBE’DAN TAKLİT EDİLEMEZ BİR ÖZELLİK

Karşılaştırma sitelerinden bildiğiniz üzere, ögelerin birbiri ile karşılaştırılabilmesi için aynı özelliklerin performanslarına bakılır. YouTube Premium’un rakiplerinden ayrılan öyle bir ilginç özelliği var ki bu ne kopyalanabilir ne de benzeri yapılabilir bir özellik.

YouTube Premium kullanıcıları bir şarkıyı dinlerken diledikleri zaman kesintisiz bir şekilde müzikten video klibe geçebilmekteler. Bu oldukça iddialı bir özellik. Eğer YouTube Music Premium özelliğine sahip değilseniz aşağıdaki videoda bunun nasıl gerçekleştiğini izleyebilirsiniz.

Bu özelliği biraz abarttığımı düşünebilirsiniz. Ancak kendinizi bir kullanıcı yerine koyun. Bu özelliğin ne kadar kullanışlı ve ne kadar keyifli olduğunu takdir edersiniz.

Hiç bir şekilde taklit edilemeyecek olan bu özellik YouTube Music Premium’un maç başlamadan tabelasına bir gol yazılmasına olanak sağlıyor.

Bu özelliğin çok yeni bir özellik olduğunu, Türkiye kullanıcılarının da bu özelliği dünya ile aynı anda kullanmaya başladıklarını da ekleyeyim. Uygulamaya bu özellik 18 Temmuz Perşembe günü eklendi.

İÇERİK ZENGİNLİĞİNDE YOUTUBE BİR ADIM ÖNDE

40 milyon şarkı arşivi ile Spotify hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz bir platform. Ancak Youtube hem video hem de müzik izletebilme ve devasa video arşivi ile Spotify’dan bir adım önde. Youtube’da ayrıca sesini duyurmak isteyen kullanıcıların kendi demoları, cover ve remixleri de mevcut. Malum, sesini duyurmanın en kestirme yolu bilindiği gibi YouTube’dur. Yularıdaki ekran görüntüsünü incelediğimizde YouTube’un içeriğinin verimliliğinin ve çeşitliliğinin hakkını vermemek elde değil.

GÖRSEL ARAYÜZ VE HIZ KONUSUNDA YOUTUBE

Uygulamaların arayüzleri de seçimler konusunda etken olan başka bir özellik. Kırmızı ve Siyah tonları ile YouTube, Siyah ve Yeşil tonları ile Spotify bize aslında görmek istediğimiz renklere göre seçim yaptırıyor. İki uygulama da sade arayüzler tercih ediyor ve renk zevkinize göre seçim yapmanız gerekiyor. Bu durumda bakmamız gereken tek teknik konu uygulamaların boyutları ve hızları oluyor. Bu aşamada YouTube Music Premium rakibini geçiyor. Spotify’ın, kullanıcıların çoğu tarafından bu çok da önemsenmeyen sorunu aşabilmek için Lite uygulama geliştirmesi yaptığı bilgisini de bu yazıya eklemem gerekir.

KİŞİSELLEŞTİRME VE ÇALMA LİSTELERİNDE ŞİMDİLİK SPOTIFY ÖNDE

Şarkı listelerinin zenginliği ve kişiye göre listeleme konusunda Spotify her şeye rağmen YouTube Music Premium’u geride bırakıyor. Herşeye rağmen dememim sebebi aslında YouTube’un elinde olan kullanıcı youtube geçmişi hazinesi. Youtube bu hazineyi kullanıyor, sizi geçmiş müzik dinleme alışkanlıklarınıza göre şekillendiriyor belki ama Spotify bu işi o kadar uzun zamandır yapıyor ki elindeki çalma listeleri çok ama çok doyurucu. Ancak YouTube Music Premium’un bir süre sonra bu alanda da rakibini geride bırakacağını ya da en azından bir o kadar doyurucu olacağını düşünmek için kâhin olmaya gerek yok.

KEŞFETME ÖZELLİĞİNDE SPOTIFY

Keşfet butonu günümüzde sosyal medya platformlarının olmazsa olmazı. Twitter ve Instagram’da bu bölüm o kadar etkin ki bazı kullanıcılar sadece bu bölümü kullanmakta. Kendi listesi haricinde listelere bakmak ve yeni şeyler keşfetmek isteyen kullanıcılar da Spotify’da ve YouTube’da keşfetmeyi veya önerilenleri dikkate alıyor.

Eğer kütüphanenizi geliştirme ve yeni müzikleri keşfetmek istiyorsanız Spotify bu işi oldukça başarılı şekilde yapıyordu. Spotify içerisinde sadece bu işi yapan bir küratör ekibi mevcut. Bu ekip en taze içerikleri ve en çok tercih edilenleri özel olarak listeliyor ve size iletiyor. Çok kullanılmasa da radyo özelliği ile de focus olunan müziğin dışında size yakın müzikleri sonsuz dakika dinleyebiliyorsunuz.

Bununla da sınırlı kalmayan Spotify, size özel günlük veya haftalık özel listeler üretiyor. Dünya çapında sadece size özel olarak üretilen bu listeler ile kullanıcı kendini gerçekten özel hissedebiliyor. Spotify küratörleri ve kullanıcılar tarafından oluşturulan 3 milyar civarında liste olduğu tahmin ediliyor. Rakam biraz abartılı gibi geliyor demeden önce Spotify’ın dünya çapında 100 milyon ücretli olmak üzere toplam 210 milyon kullanıcısı olduğu bilgisine göre değerlendirme yapmakta fayda var.

YouTube’un listeleri Spotify’a göre şimdilik daha sınırlı sayıda. Ayrıca YouTube bu özelliği henüz 1 yıllık önce test etmeye başlamıştı hatırlayacağınız gibi.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu listelerin artması için zaman gerekli ve YouTube’un bu zamanı iyi değerlendireceğini düşünüyorum.

ARAMA KOLAYLIĞI VE VERİMLİLİĞİNDE ELBETTE YOUTUBE

Eğer bir şarkının adını hatırlamıyorsanız o şarkının içerisinden bir söz ile arama yapmak ve karşınıza da doğru sonucun çıkmasını istersiniz. Tıpkı Google’da arama yaptığınızda olduğu gibi. YouTube Music doğal olarak bu özelliğin karşılaştırmasında bir adım önde oluyor. YouTube ve Google arama altyapısını kullanan uygulama leb demeden leblebiyi anlayabiliyor.

Spotify’ın gelişmiş arama özelliği maalesef daha net arama kelimeleri üzerinden çalışıyor. Ancak Spofity’ın aramasının şarkı listelerini de kapsadığını belirtmekte fayda var.

PODCAST PLATFORMUNDA YOUTUBE HENÜZ YOK

Ülkemizde bir türlü istenen ve beklenen noktaya erişemeyen podcast yayıncılığı cılız da olsa Spotify’da vücut buluyor. Henüz podcast desteği veya içeriği mevcut olmayan YouTube şu anda bu konuda Spotify ile yarışacak durumda değil.

SES KALİTESİNDE KAZANAN YOK

Hem YouTube hem de Spotify’ın ses kalitesi oldukça yeterli. Spotify maksimum 320 kbps kaliteye çıkabiliyorken YouTube 256 kbps’de kalıyor. Ancak bildiğiniz üzere 128 kbps ses ve üstü kaliteli müzik dinlemek için aslında yeterli. Ses kalitesi konusunda kalitenin ne kadar yukarıda olduğunun öneminden çok aslında ne kadar yüksek kaliteyi ne kadar düşük veri harcayarak dinlemek daha önemli. Bu açıdan da 2 platformun da ne kadar düşük kaliteye inebildiğine bakmamız gerekiyor. Spotify en düşük olarak 96 kbps’y düşebilirken YouTube 48 kbps ile çok daha az veri transferi yapmanızı dolayısıyla internetinizi daha az harcamanızı sağlıyor.

YOUTUBE SPOTİFY İLE AYNI FİYATLARLA YARIŞTA…

Türkiye’deki pastaya ortak olmak için elinden geleni yapan YouTube dünya fiyatının çok çok altında, Spotify fiyatları ile ülkemize giriş yaptı. Aşağıda hazırladığım tablodan YouTube Premium ve YouTube Music Türkiye ve Dünya fiyatlarını görebilir ve rakibi Spotify ile kıyaslayabilirsiniz.

DünyaTürkiye
Youtube Music Bireysel9,99$13,99₺
Youtube Premium Bireysel11,99$16,99₺
Spotify Bireysel10$13,99₺
Youtube Music Aile14,99$20,99₺
Youtube Premium Aile17,99$25,99₺
Spotify Aile15$20,99₺
Youtube Music Öğrenci4,99$6,99₺
Youtube Premium Öğrenci5,99$9,99₺
Spotify Öğrenci5$6,99₺

YOUTUBE’UN ORIGINALS’A TAM ERİŞİM KOZU

Google, Play Filmler’i Türkiye’de 2016’da kullanıma açmıştı.

YouTube’un bu yarışı Spotify’ın ilerisinde tamamlamasının en önemli sebeplerinden biri de Netflix, Amazon Prime gibi rakiplerine karşı geliştirmeye başladığı Originals içeriği. Premium paket alındığında aktif hale gelen ve elbette şu anda Netflix ve benzerleri ile yarışacak seviyede olmayan bi içeriği yine de Spotify’ın herhangi bir benzer içeriği olmadığı için YouTube hanesine bir artı olarak yazılıyor. YouTube Premium’da şu an için sadece 2015-2018 yılları arasındaki bazı YouTube Red içeriklerinin olduğunu ancak firmanın Premium hamlesi ile beraber bu içeriği de zenginleştireceğini düşünüyorum. Ayrıca Google’ın Play Filmler gibi bir devasa arşiv ile Originals içeriğine büyük bir adım attıracağı da olası hamleler arasında.

VE KARNE: SPOTIFY MI YOUTUBE MU?

YouTube PremiumSpotify
İÇERİK ZENGİNLİĞİDAHA GÜÇLÜGÜÇLÜ
HIZDAHA HIZLIHIZLI
FİYATUYGUNUYGUN
ARAMA KOLAYLIĞIDAHA VERİMLİVERİMLİ
ARAYÜZBAŞARILIBAŞARILI
PODCASTYOKVAR
FİLM & DİZİ İÇERİĞİ VARYOK
SES KALİTESİ256 KBPS320 KBPS
VERİ HARCAMADAHA DÜŞÜKDAHA YÜKSEK
MÜZİK DIŞI İÇERİKVARYOK
KEŞFETMEVERİMLİDAHA VERİMLİ

BENİM TERCİHİM YOUTUBE OLDU ANCAK…

YouTube Premium’u deneme süresi içerisinde test ederken bir hafta gibi bir sürede Spotify aboneliğimi sonlandırdım. Bunun öncelikli sebebi YouTube’u daha çok kullanan biri olduğumu fark etmem elbette. Spotify’ı bu süre zarfında hemen hemen hiç kullanmadığımı anlamamın en büyük sebebi YouTube Premium Music’i çoğunlukla müzik dışı kullanmam olabilir. Ancak müzik uygulaması için “taklit edilemez” olarak yazdığım dilediğin an video klip izleyip kesintisiz şekilde müzik dinlemeye devam etme özelliği müzik uygulaması için de YouTube’u tercih etme sebebim oldu.

Spotify’ı boşamamın en büyük sebeplerinden birinin de iki platformda da var olan “Sonra dinle” özelliğinin YouTube’da daha pratik ve sorunsuz çalıştığını fark etmiş olmam diyebiliriz.

Ancak…

Göreceli olarak size daha farklı gelebilecek özellikler; örneğin YouTube’un karanlık ve kırmızı arayüzü yerine Spotify’ın daha aydınlık ve yeşil arayüzünü veya YouTube yerine Spotify’ın arama özelliğini tercih ediyor olabilirsiniz. Bu gibi değişkenler Spotify’ı tercih etmenize neden olabilir…

Fakat benim açımdan bu yarışın kazananı YouTube oldu ancak unutmayalım ki bu karşılaştırmada bir tek başına bir müzik uygulaması ile hem müzik hem de video uygulaması olan bir uygulamayı karşılaştırdık.

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.