benim karalamalarım

Facebook ve TikTok: Kopyala Kopyala Nereye Kadar?

F

Herkes şu sıra Instagram’ın TikTok’u kopyalamasından bahsediyor. TikTok’un en temel özelliğini bir süre sonra Instagram’da göreceğiz, evet. Fakat kimse olası risklerden bahsetmiyor. Yakın geçmişimiz göstermekte ki her kopyalama yok olmak da dahil büyük riskler taşıyor.

Öncelikle Reels dediğimiz özelliğin ne olduğunu anlayabilmek için bunun Instagram tarafındna hazırlanan demosunu izleyelim:

Kopyalayarak kendini var etmeye ve aynı zamanda rakibini de yok etmeye yönelik hamleler Mark Zukenberg’den daha önce de gördüğümüz şeyler. Instagramın satın alınmasının ardından bir amiral gemisi olarak Facebook tarafından organize edilen bu hamlelerin başında hatırlayacağınız gibi Snapchat’in hikayeleri geliyor. Snapchat’i defalarca satın almaya çalışan ve teklifler veren Zukenberg en sonunda rakibinin en önemli özelliği olan hikayeleri kopyaladı ve bir nevi rekabeti engellemeyi başardı.

Snapchat’ten Ağustos 2016’da bu en önemli özelliği kopyalayan ve Instagram’a entegre eden Facebook aslında büyük bir risk almıştı. Çünkü X kuşağının daha iyi hatırlayabileceği yapılan bir çok kopyalama firmaları kurtaramamış aksine sonlarını getirmişti.

Gelin hatırlayalım:

Poke – Snapchat’in yükselişine karşı 2012’de başlatılan Poke, tıpkı Snap gibi, basitleştirilmiş etkileşime ve süresi dolmuş mesajlara sahipti. Ancak hiçbir zaman ivme kazanmadı ve ardından 2014’te kapatıldı .

Lasso uygulaması

Lasso – Cambridge Analytics skandalından sonra bir çok genç kullanıcısını kaybeden Facebook, gençlerin uğrak uygulaması olan TikTok’u aslında ilk kez taklit etmiyor. Kişilerin dudaklarının senkronize edilmesini veya popüler şarkılar ile dans etmesini sağlayan, kullanıcıların videoları kaydedebileceği ve paylaşabileceği bağımsız bir ürün olan Lasso ile Facebook kullanıcıların müzikli kısa video klipler oluşturmalarını sağladı. Ancak uygulama çıkışa geçemedi – lansmandan sadece üç ay sonra, uygulama ABD’de yalnızca 70k indirilirken, TikTok aynı zaman aralığında 39.6 milyon ABD kullanıcısı tarafından indirildi. Daha önce Facebook TV’den adını duyduğumuz Brady Voss’un önderliğinde tasarlanan Lasso projesi de bir başarısız Voss projesi olmuş oldu.

Slingshot

Slingshot – Facebook’un Snapchat’i yenmeye yönelik ikinci girişimi olan Slingshot, 2014’te başlatıldı. Geçici mesajlaşma ve kullanıcının gönderilen mesajınızı görmeden önce yanıt vermesini gerektiren bir işlem içeriyordu bu proje. Yine, uygulama bir çıkış yakalayamadı ve bir yıl sonra kapatıldı .

Lifestage

Lifestage  – Snapchat’in ivmesini yavaşlatmaya yönelik bir başka video paylaşım uygulaması girişimi olan Lifestage’ı Facebook 2016’da başlattı . Genç geliştirici Michael Sayman tarafından yaratılan Lifestage, okul arkadaşlarını daha ilgi çekici ve etkileşimli bir şekilde birbirine bağlamayı amaçladı, ancak lansmandan bir yıl sonra kepenkleri indirdi. Sayman şu anda Google’da oyun geliştirici olarak çalışıyor.

Bonfire

Bonfire – Daha genç kullanıcılar arasında ivme kazanan grup canlı yayın uygulamaları Facebook’un ilgisini çekti. Bunların en önemlisi olan Houseparty’nin artan popülaritesine odaklanan Facebook Bonfire’ı icat etti. Ancak tam bir Houseparty kopyası olan Bonfire da uzun ömürlü olmadı ve test edildiği Danimarka sınırlarını geçemeyip Mayıs 2019’da kapatıldı.

Açıkçası şirket olarak Facebook’un geçmişi bir çok klon ile dolu. Bu klonların bir çoğu da başarısız. Yukarıda saydıklarım en bilinenleri.

Snapchat’e ne oldu?

Facebook Snapchat’i taklit ettiği hikayeler özelliğinden sonra amaçlarından birine ulaştı birine ulaşamadı.

We Are Social 2019 Dünya Snapchat Kullanıcı İstatistikleri

Snapchat dünyanın gençler arasındaki en yaygın uygulaması olarak yoluna devam ediyor. Her ne kadar 2018’de kullanıcı bazlı olarak %5’lik bir küçülme göstermiş olsa da tersine gelir olarak %46 büyüdüğünü ekleyelim. Uygulama şu anda dünya çapında 306 milyon kullanıcıya sahip. Snapchat diğer uygulamalardan farklı olarak sadece daha genç bir kitleye değil aynı zamanda kadınların %60 ile ezici bir oranda kullandığı uygulama. Bu da reklam mecrasında bir çok marka tarafından özellikle tercih edilme sebebi oluyor.

We Are Social 2019 Dünyada Snapchat Kullanıcılarının Yaş Dağılımı

Facebook. Yukarıdaki bir çok olumlu ve olumsuz deneyimden çok önemli bir ders çıkarmış durumda. Bunun adı da devasa küresel ölçeğini kullanmak. Şirket satın alamadığı ve büyük bir rakip olarak gördüğü veya gelecekte potansiyel rakibi olacak firmaların en önemli özelliklerini klonluyor. Tabi ki bu yeterli değil, yukarıdaki bir çok olumsuz deneyimde göründüğü gibi. Peki ne yapıyor? Özellikle bu rakiplerin ilk sıraya yerleşmediği ama kendi küreselliği ile ilk sırada olduğu yerlerde bu özelliği öne çıkarıyor. Tıpkı Türkiye’de Snapchat’in hikayeler özelliğinde yaptığı gibi. Rakip veya potansiyel rakipleri ise bu devasa güç ve reklam pompalaması karşısında elbette geri plana düşüyor ve Facebook öne çıkıyor.

Mark Zukenberg

Bu ucuz taktik elbette etkili ancak garantili değil ve her zaman işe yaramıyor. İlk başta söylediğim gibi bazı riskler de taşıyor: Kullanıcının bu ucuzluğu görmesi, eski ve orijinale sadık kalması gibi. Elbette bu sadakat ucuzluğa kaçana da pahalıya mal olabiliyor.

2019’da 70 milyar dolar gelir elde etme hedefinde olan Facebook bu rakama ulaşmak için elinden geleni yapmaya devam edeceğe benziyor.

Bu sitede yer alan tüm yazılar web sitesi adresi ve yazar kaynak gösterilmek koşulu ile istendiliği gibi kullanılabilir.

Yazar hakkında

2 Yorum

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.