benim karalamalarım

Artık üretemeyen Facebook kopyalamaya devam ediyor

A

Bu yazı ilk olarak AlternatifGazete.com‘da yayınlanmıştır.

21 Kasım 2019’da “Kopyala kopyala nereye kadar?” diye sorarak Facebook’un bir çok rakibinden arakladığı özellikler ile ağlarını ayakta tutmaya çalıştığını ve bunun son kurbanının da TikTok olduğunu yazmıştım.

Şöyle demiştim: Herkes şu sıra Instagram’ın TikTok’u kopyalamasından bahsediyor. TikTok’un en temel özelliğini bir süre sonra Instagram’da göreceğiz, evet. Fakat kimse olası risklerden bahsetmiyor. Yakın geçmişimiz göstermekte ki her kopyalama yok olmak da dahil büyük riskler taşıyor.

Ve yazı şöyle bitmişti: Bu ucuz taktik elbette etkili ancak garantili değil ve her zaman işe yaramıyor. İlk başta söylediğim gibi bazı riskler de taşıyor: Kullanıcının bu ucuzluğu görmesi, eski ve orijinale sadık kalması gibi. Elbette bu sadakat ucuzluğa kaçana da pahalıya mal olabiliyor.

Öngörüm genel olarak doğru çıktı. Aradan geçen bunca zaman sonrasında kimse TikTok’un güç kaybettiğini veya Instagram’ın bu en temel özelliğini kullandığını sanırım söyleyemez.

Okumadıysanız o yazıya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

HERKESİN GÖZÜ ZOOM’DA

Yeni ve özgün bir içerik üretemeyen Facebook ekibi uzunca bir süredir kopyalıyor. Snapchat ile doruğa çıkan ve başarılı olan (bkz: İnstagram hikayeleri) bu yöntem sanırım Facebook’u bir hayli tembelliğe itti. Kim ne konuda büyük bir başarı kazansa orada bitiveren Facebook şimdi de Zoom’un meetingini kopyaladı.

Önceki haftalarda ortaya çıkarılan çok sayıda gizlilik ve güvenlik endişesine rağmen, Zoom başta olmak üzere bir çok toplu görüşme uygulaması hala popüler ve görünüşe göre Zoom’un hisse değeri de artmaya devam ediyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Facebook herhangi bir sosyal medya uygulamasına yaptığını Zoom’a da yaptı ve pastadan pay almak hatta çok daha fazlası için devreye girdi.

Aslına bakarsanız bunu yapan sadece Facebook değil. Google, G Suit müşterilerinin toplantılarını organize etmek için yıllardır bir düzene oturtamadığı görüntülü görüşme uygulaması Hangouts’un adını bilmem kaçıncı kez değiştirdi bunun için. Bu isim değişikliği ile yetinilmeyeceğini bilen Google birkaç Zoom özelliğini de sistemine entegre etti. Bir diğer büyük oyuncu Microsoft ise Teams’in adını duyurmaya çalışıyor.

WHATSAPP ZUKENBERG’İ BELKİ DE İLK KEZ BU KADAR HEYECANLANDIRDI

Facebook’un 19 milyar dolar harcayarak satın aldığı ve arada sırada reklam haberleri çıkartarak yoklamalar yaptığı ve kar elde edemediği ancak reklamları hayata geçiremediği için hala sırtında bir kambur gibi hissettiği WhatsApp’a pandeminin ilk günlerindeki yoğun görüntülü görüşme talebi şirketi bir kez daha düşünmeye sevk etmişti aslında. Fakat muhtemelen bu muazzam pastayı hayal edemediği için bu kadar geç kaldılar. Zoom’un alıp başını yürümesinin ardından iştahı bir hayli artan Zukenberg’in dünyanın en büyük topluluklarının datasına sahip olduğu düşünülürse bu hiç de mantıksız bir hamle değil elbette. Bugün her gün 700 milyondan fazla hesap Whatsapp ve Messenger üzerinden görüntülü arama yapıyor. Üstelik yakın zamanda bu talebin ortadan kalkmayacağı hatta artacağı gerçeği de var.

Messenger Rooms olarak ismi konulan bu Zoom alternatifinin dişli bir rakip olacağı kesin. Lâkin Zukenberg ve ekibi alternatif bir uygulama yaptıklarının farkında. 50 kişiye kadar ve facebook hesabı olmayan insanların da eklenebileceği odalarda odayı oluşturmak için bir Facebook hesabı şart koşuluyor.

Beni en çok heyecanlandıran kısım ise Rooms’a ihtiyacınız olmadan Instagram Direct, WhatsApp, Facebok’unuz olmasının odalara katılmanız için yeterli olması kısmı. Bu gerçekten büyük bir kolaylık olacak ve insanlar bir aplikasyona ihtiyaç duymadan odalara girebilecek.

SİCİLİ KİRLENMİŞ İKİ UYGULAMA BAŞA OYNAYACAK

Zuckerberg ABD Temsilciler Meclisinde ifade vermiş ve “Benim de bilgilerim çalındı” demişti.

Sicili kişisel veriler konusunda en kirli sosyal medya uygulaması olan Facebook doğal olarak en çok ta bu konuda insanları rahatlatmaya çalışıyor. Uzun uzun anlatılan gizlilik özelliklerinde şirket özetle “sizi hiçbir şekilde izlemiyor veya dinlemiyoruz” diyor. Ancak Messanger Rooms uçtan uca şifreli bir uygulama değil. Bu da elbette kafalarda soru işaretleri oluşturmaya yetiyor.

Facebook’un elindeki en büyük koz Zoom’un da bu konuda sicilinin çabuk bozulmuş olması. Bana kalırsa sicil konusu en azından bu rekabette etkili olmayacak. Sadece MessengerRooms’u duyurduğu anda Zoom hisselerinin Nasdaq’ta %6 oranında düşmesini sağlayan Facebook’un yarattığı bu replikanın yukarıda saydığım sebeplerle ciddi bir ivme kazanacağını düşünüyorum.

Türkiye’den de Bahçeşehir Üniversitesi’nin önderliğinde bir toplantı uygulaması için ciddi bir çalışma yapıldığı bilgisini de vereyim. Simit (veya sanırım SeeMeet) adı verilecek uygulama eğitim entegrasyonlu ilk çoklu görüşme uygulaması olacak. Bu konuda yakında medyada çok daha fazla haber okuyacağımız kesin.

ÖZETLE…

Dünya değişiyor. Aslında yavaş yavaş geçilmesi gereken bir çok eşik korona günlerinde hızlıca atlanıyor. Pandemi ile beraber işlerin mümkün olduğunca evden yürütülmesi, eğitimlerin online yapılması vs. de bu süreçteki en önemli eşiklerden biri idi.

Bakalım yakın gelecekte Messenger Zoom için büyük bir rakip olabilecek mi. Bakalım bu büyük pastadan tadımlık bir pay mı alacak yoksa belki de şeker komasına mı girecek? Hep beraber göreceğiz.

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.