benim karalamalarım

Bir adet ‘Zenginin malı züğürdün çenesi’ yazısı

B

Bu yazı ilk olarak AlternatifGazete.com‘da yayınlanmıştır.

Alternatif için hazırladığım bu ilk yazımın konusunun daha temiz bir şey olmasını isterdim elbette. Lâkin paradan bahsetmeyip başka bir güncel konu seçmek istesem de listede paranın ardından gelen deprem, korona, ekonomik kriz, işsizlik gibi başlıklara bakınca “en azından teknoloji ile alakalı” diyerek bu yazıya karar verdim.

Koronavirüs (COVID-19) salgınının dünyayı iyileştireceği, doğayı tekrar dünyaya hakim güç kılacağı yönündeki haberleri çokça gördük. Ancak bu haberler içerisinde hiç birinin aslında doğayı bu hale getirenin kapitalizmin kendisi olduğuna yönelik bir içerik görmedik. Bu haberlerin tümünü okurken aklımdan geçen soru hep aynıydı: Pandemi gerçekten doğaüstü doğal düzen getirecek olsaydı işe kapitalizmden başlamaz mıydı?

Ne demek mi istiyorum?

Forbes’un bu hafta yayınlanan 2020 milyarder listesi her yerde haber oldu. Ama haber bu değil. Haber milyarder sayısının da, milyarderlerin kasasındaki paranın da geçen yıla oranla değiştiği. Buna göre, 2019’da 2.153 kişi olan dünyadaki milyarder sayısı bugün 2.095’e düşmüş. Bu 2 bin küsür kişinin de kasasında yaklaşık 8.000.000.000.000 $ mevcut. Evet, bol sıfırlı bir rakam. Etkisinin hissetmeniz için özelikle yazı ile yazmak istemedim. Peki geçen yıla göre ne değişmiş? Bu 2 bin küsür kişi geçen yıl  8.700.000.000.000 $’a sahipken bu yıl bu rakam 8.000.000.000.000 $ civarına düşmüş. Ne de büyük kayıp.

Bu haberi “Korona herkesi vuruyor, milyarder sayısı bile azaldı” diye okuyup pandeminin zengin yoksul dinlemeden herkesi etkilediğini söyleyen saf veya gerçekleri göstermeme meraklısı kişilerin kapitalizmden ne kadar memnun olduklarını doğrusu merak ediyorum. Bu isimlerin bir kısmını incelediğimde içlerinde bu 2bin kişilik listede zaten olmayan ama olma ihtimali dahi olmayanların da olduğunu görmek insanda tebessüm yaratıyor. Yayınlarını her gün takip ettiğim Cüneyt Özdemir‘de buna dahil. Özdemir ısrarla ve belirli aralıklarla “Pandemi zengin fakir dinlemiyor, bakınız İngiltere başbakanı bile yoğun bakımda” gibi örnekler veriyor zenginlerin felaket sığınaklarından haberdar olup oralara özel jetleri ile gittiklerini bilmesine rağmen. Ve aynı Özdemir aynı yayınlarda “İnsanlar işlerine gitmek zorunda, eve ekmek getirmek zorunda” derken aslında kendi tezini de çürütmüş oluyor izole olabilen ve olamayanları kıyaslayarak.

En iyi 10 milyarderin dördü teknoloji yöneticileri

Pekala, konuyu dağıtmayalım. Bu bol sıfırlı listeden konuşmaya devam edelim.

Listenin en can alıcı istatistiği 2bin küsür kişilik bir listenin yarısının, 1062 kişisinin geçen yıl listede olmayıp bu yıl, bir kaç gün önce açıklanan listeye girmiş olması.

Bilindiği üzere dünyada kapitalizmin hakim olduğu yüz yıllık dönem boyunca ortaya çıkan en büyük milyarderler hep kriz dönemlerinden sonra var olmuş.

Bu dönem biraz daha farklı olabilir; Krizin bitmesine gerek kalmadan bir yer değiştirme görülebilir. Liste bize bunu gösteriyor gibi. Örneğin vah vah dedirten bir şekilde verilen haberlerin içerisinden şöyle bir alıntı yapayım size: “WeWork’un görevden alınmış CEO’su Adam Neumann milyarderler sıralamadan tamamen düştü.” Ne kadar da dramatik.

Komünist Çin ile Kapitalist Amerika arasında gidip geldiği söylenen dünyada bu listeden yola çıkarak size çarpıcı bir rakam daha vermek isterim. Forbes’a göre, ABD’nin 614 milyarderinin ardından listede 2nci sırada hangi ülke vatandaşı milyarderler var dersiniz? 456 milyarder ile Çin Halk Cumhuriyeti (Macao ve Hong Kong eyaletlerini de içeren şekilde) .

Çin’i hala Mao Ze Dung’un yolunda ilerlediğini sanarak onlara hala sempati duyan 80’lerin Aydınlıkçı tayfasına duyurulur.

Bu kadar bol sıfırdan bahsedip karşısındaki az ve hatta hiç sıfırlı kitleden bahsetmemek olur mu?

Geçen yılın verilerine göre bu 2bin küsür kişi dünyadaki 4.6 milyar insandan daha zengin. Başka bir deyişle gözünüzde daha iyi canlanması açısından şu bilgiyi verebilirim sanırım: Bu 2bin küsür insan dünyadaki paranın %60’ına sahip. Geri kalan %40’lık geliri ise 4.6 milyar insan paylaşıyor bir şekilde. Hükümetlerce zengin kişilerin gelirlerine göre çok daha az vergilendirildikleri ve bu sebeple de gelir eşitsizliğinin her geçen yıl çok daha fazla arttığını belirtmeye gerek yok. Bir ek yaparak Forbes listesine döneyim: Bu son satırı ben uydurmuyorum, bizzat Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos toplantılarından önce her yıl rapor yayımlayan Oxfam’ın verileri ve görüşlerine göre yazıyorum.

Türkiye bu işin neresinde merak edenler için son derece objektif, açık ve anlaşılır bir başka yazı yazacağım ancak onun teaserı olarak kabul ederseniz şu veriyi verebilirim: Ülkemiz gelir eşitsizliğinde Avrupa’da 33 ülke arasında 2nci sırada.

Forbes’ın bol sıfırlı listesine geri dönersek…

Küresel salgın olsun ya da olmasın, Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı olmaya devam ediyor.

Amazon’un CEO’su, üçüncü kez listenin başında oturuyor. Ayrıldığı eşine kısa süre önce 38 milyar dolar ödeme yapmış olsa da Bezos, 113 milyar dolar değerinde varlığı ile zirveyi kimseye kaptırmamış durumda.

Roman yazarı kimliğinin yanına ve Bezos’tan aldığı 38 Milyar doların yarısını da hayır kurumlarına bağışladığı için “hayırsever” kimliğini de ekleyen Mackenzie Bezos ilk kez bu yılın zengin listesinde 22 numarada yer aldı. Listeye bir başka kayda değer giriş ise 5,5 milyar dolarlık serveti ile Zoom CEO’su Eric Yuan oldu. Bilindiği gibi Zoom, korona günlerinde dünyanın en çok kullanılan meeting ve eğitim uygulaması olarak göze çarpmıştı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates bu yıl da listede ikinci sıradan ayrılmadı. 2019’a göre 1,5 milyar dolarlık bir artışla 98 milyar dolarlık kişisel net değeri ile ikinci sırada yer aldı Gates.

Forbes’un listesi en zengin 10 milyarderinin dördünün teknoloji yöneticisi olması ile de ilgi çekici.

Oracle’ın teknoloji sorumlusu Larry Ellison, 66.2 milyar dolar ile beşinci en zengin. Facebook’un yetişkin patronu Mark Zuckerberg yedinci ve serveti 54.7 milyar dolar değerinde.

Microsoft’un eski genel müdürü Steve Ballmer de listede yer almaya devam ediyor. Ballmer kıl payı farkla ilk 10’a girememiş. Serveti sadece 52.7 $ değerinde.

Google’ın Larry Page’i ve Sergey Brin’i de listede ilk 10’da yok. Servetleri 50 milyon dolar civarında olduğu için 13. ve 14. sırada kalmışlar.

Dünya milyarderinin tam listesine buradan göz atabilirsiniz .

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.