benim karalamalarım

bir bakışta… (II)

b

Hayır uydurmuyoruz. Paylaşımlarınızı sosyal medyanın her mecrasında yayınlamak doğru olmayacağı gibi kafamıza göre bir saatte yayınlamak da doğru değildir. Sosyal medyada hedefimiz etkileşim almak, dikkat çekmek, ürün satmak, sesimizi duyurmaksa platform seçtiğimiz gibi o platforma uygun bir saat de seçmeliyiz. Elbette sektöre ve yapılan işe göre değişimler olmakla beraber örneğin facebook için en uygun saatin 07:00 ile 11:00 arası olduğunu söylerken bunu uydurmuyoruz. Bizde 07:00-11:00 arası olan bu en doğru saat dilimin ABD’de 08:00-10:00, ingilterede 08:00-11:00 olmasının bir sebebi var. Bu saat dilimleri insanların en çok facebook kullandıkları saat dilimleridir. Bir ülkedeki en yüksek etkinlik saati kaç ise ondan hemen önceki saat dilimlerine göre belirler sosyal medya uzmanı bu saati. Örneğin ülkemizde en yoğun aktivite (trafik yoğunluğu saatleri hariç elbette) yani işe en çok odaklanılan saatler 10:00 ile 13:00 (14:00) arasıdır. İnsanlar uyandığında ve işe gidiş saatlerinde yoğun biçimde uygulamayı açar ve göz gezdirir. Bu yoğunluk saati ülkeden ülkeye değişir.

İlk başta bir Zaytung haberi olarak algıladığımız ancak zaman içerisinde gerçek olduğunu anladığımız, hala nedenini anlamakta güçlük çektiğimiz bir hamle geldi KFC’den.
KFC, tavuğu sıcak tutan ve oyun seansları sırasında yemeye hazır bir video oyun konsolu oluşturmak için bir tanıtım kampanyasını yayınladı. Evet bu konsolda yerleşik bir “tavuk odası” var ve alınan bilgilere göre bu oda ünlü donanım üreticisi Cooler Master ile birlikte geliştirildi.
İşin bir Zaytung haberi olduğunu düşünmemizi engelleyen hamleler Cool Master’ın https://landing.coolermaster.com/kfconsole/ adresinden“Açlığınızı güçlendirin” ve KFCgamin twitter hesabında yayınlanan “bizi takip edin” duyuruları ile sonlandı. KFC ilk olarak 11 Haziran’da bir video yayınlamış, konsollar ile dagla geçmiş ve KFConsole’un ilk görüntüsünü duyurmuştu. Ancak 11 milyon izlenen bu videonun bir sadece bir viral reklam kampanyası olduğu düşünülmüştü.

2021 yılına girdik. Ancak 2021 bir yandan yeni bir umut gibi dururken bir yandan da 2019’a da girişimizi hatırladık ve “bu yıl bizi neler bekleyecek?” sorusuyla baş başa kaldık.
Buffer tarafından yapılan bir araştırma dijital pazarlamacıların %84’ünün 2021 için en elzem olan şeyin teknolojik yatırımlar olduğunu söylerken, aynı grubun %69’u 2021’de buna ayırcakları bütçenin 2020 kadar bile olamayacağını belirtmiş.
İçler acısı bir durum. Hastalığının çaresini bilip ilaç alacak paran olmaması gibi sanki. Evet teknolojik yatırım işimi kurtarır, beni ileriye iter öngörüsüne sahip olup bu yatırımı yapacak güçlerden yoksun olduğunu itiraf etmek.
Bu araştırma Buffer tarafından dünya genelinde yapıldı. Eğer ülkemiz özelinde yapılsa idi bu yatırım yapayacakların oranının %69’un çok ötesinde çıkacağını düşünüyor insan.
Meraklısı için raporun tamamı burada: https://lp.buffer.com/state-of-remote-work-2020

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.