benim karalamalarım

bir bakışta… (I)

b

Ülkemizde hala tam olarak anlaşılamadığını ve yanlış uygulamalar yapıldığını düşündüğüm Influencer Marketing kavramı dünyada pazarlamanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Socialbakers’ın pazarlama raporuna göre, 18 ila 34 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık %61’inin bir ürün alırken dijital influencer’ların karar verme sürecini bir noktada etkilediğini ortaya koyuyor. Socialbakers’ın kendi verileri, 2020’de sosyal medya üzerinde marka-influencer işbirliklerinin %60’ından fazlasının ise 50.000’den az takipçisi olan Influencerlar ile gerçekleştiğini gösterdi. Influencer Marketing’te neredeyse master yapma aşamasına gelen sevgili arkadaşım Mert Şen (@mertsentr) ile yakında bu konuda bir sohbet gerçekleştiremeyi planladığımızı da bu vesile ile belirteyim.
*Kaynak: Socialbakers Blog / State of Influencer Marketing Report: Effects of Coronavirus / Taylor Bern

Evet tahmin edeceğiniz üzere bizde böyle bir araştırma yok. Varsa da ben ulaşamadım. Fakat kargo ve bir kaç büyük online alışveriş sitesi haricinde ülkemizdeki sektörlerin hangisinde bir büyüme olduğu, daralma olmadığı ve hatta bu daralmaların da %15’ten büyük olmadığı iddia edilebilir ki?
*Kaynak: Censuswide tarafından yapılan Ekim 2020 tarihli araştırma.

Avrupa’nın en prestijli e-ticaret fuarı olan ve müdavimleri arasında Amazon, BMW, Adidas gibi devlerin bulunduğu Berlin Expo 18 Şubat 2021’de Berlin’de 200 katılımcı, 50 konuşmacı ve 8000’den fazla kişinin ziyareti ile kapılarını açacaktı. Fuar yönetimi tarafından “yüz yüze değil online yapılacak” açıklaması bekliyorduk ki bir tarih değişikliği kararı çıktı. Fuar 27 Mayıs 2021’de yapılacak. Şu günlerde neredeyse tamaman kapanmış olan Almanya’da bu yıl 6ncısı düzenlenecek ve tamamen ücretsiz olan fuarın online değil inatla yüzyüze yapılacak olması bende bir ümit kıpırdanmasına yol açtı.
Yıllardır yayınlanan istatistiklere göre her yıl ücretsiz girilebilen bu fuara ülkemizden pek bir katılımcı olmadığını ekleyeyim. Meraklısı için istatistikleri aşağıya ekledim.

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.