benim karalamalarım

Malcolm X ve Muhammed Ali Belgeseli ‘Kan Kardeşler’ için geri sayım

M

Yapımcılığını Kenya Barris’in üstlendiği belgeselde Ali’nin küçük kardeşi Rahman Ali ve Malcolm X’in kızı İlyasah Shabazz gibi akrabalarının röportajları yer alacak.

Netflix’te son yıllarda en heyecanla beklediğim yapım hiç şüphesiz Kan Kardeşler. Nihayet vakti geldi. 9 Eylül’de yayına girecek belgesel film, Muhammed Ali hayranlığı ile geçen ergenlik yıllarım ve yine o yıllarda biyografisini okuyarak mücadelesine hayran kaldığım Malcolm X’i anlattığından benim için özel bir yere sahip. Belgesel film, bu iki tarihi şahsiyet arasındaki üç yıllık ilişkiyi araştırıyor.

Malcolm X ve Ali, yaşadıkları sürede Amerika’da Siyah liderler olmanın ortak mücadeleleri üzerinden bağ kurdu. Fakat Blood Brother sadece ortak mücadeleyi değil, ikilinin ilişkisindeki gergin anlara ve anlaşmazlıklara da ışık tutma vaadi ile geliyor. Çağımızın modern filozoflarından ve siyasi aktivistlerinden Cornel West’in de yorumları belgeselin merakla beklenenleri arasında.

Film, Malcolm X ve Ali’nin aileleriyle birlikte görüntülerini ve tutkulu alıntılar ve konuşmalar yaptıkları görüntüleri içeriyor. Film, Randy Roberts ve Johnny Smith tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenmiş.

Yazar hakkında

Yorum ekle

benim karalamalarım

Okan KÖROĞLU

Okan KÖROĞLU

neden buraya karalıyorum?

İnsanın terk edemeyeceği yegane varlık kendisidir. Projeler gelip geçebilir, işbirlikleri dağılabilir fakat insan kendisini terk edemez. Özeller konuşulur, içler açılır, çeneler düşebilir fakat insanın en samimi olduğu yine kendisidir. Bu sebeple kendi web sitem diğer tüm özel ve güzide projelerime rağmen benim en özel alanım. Çok yaşayıp çok yazmak ümidiyle.